WARSZTATY INTEGRACYJNE KLASY 5 W RAMACH PROJEKTU „BEZPIECZNA+”

Nie od dziś wiadomo, że wspólne przeżycia integrują, wzmacniają więź i pozwalają lepiej się poznać. W związku z tym, w minioną niedzielę uczniowie klasy 5a pod bacznym okiem wychowawcy klasy pani Izabeli Zawady, psychologa szkolnego pani Luizy Witkowskiej, pani Moniki Polan-Zbączyniak i pana Bartłomieja Zbączyniak, wzięli udział w wyjeździe integracyjnym do Zabrza. Celem podróży była Kopalnia Królowej Luizy oraz JUMP WORLD.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach organizowanych na terenie dawnej kopalni. Dowiedzieli się, ile „knefli” ma galowy strój górnika, dlaczego Święta Barbara jest patronką górników, co to jest „kusik”, jak powstały złoża węgla kamiennego oraz kim była rzeczona Królowa Luiza. Poznali także typowe narzędzia stosowane w pracy w kopalni oraz role, jakie spełniały pod ziemią zwierzęta, m.in. konie, kanarki i szczury.

j1

Oprócz zdobytej wiedzy, przekazywanej w pełen humoru sposób przez przewodnika – emerytowanego górnika – pana Damiana, młodzież mogła pofedrować, sprawdzić swoje umiejętności cięcia piłą, naprawiania rur hydraulicznych czy też podróżować podziemnymi wagonikami, którymi jeździli kiedyś z pracy i do pracy prawdziwi górnicy. Była także okazja do poznania ducha kopalni - Skarbka, pośpiewania piosenek z zespołem Śląsk (i z przewodnikiem), nauki „ślonskiej godki” i sygnałów dźwiękowych, jakimi porozumiewali się górnicy. Nieco umorusani pyłem węglowym, strudzeni pchaniem wagoników z węglem oraz przedzieraniem się przez podziemne (czasem bardzo niskie) korytarze uczniowie, wyszli z szybu z uśmiechami na twarzach, pełni nowych wrażeń i wzbogaceni w pamiątkową bryłę węgla od przewodnika dziękującego za wzorowe zachowanie i chęć do pracy podczas zwiedzania.

j2

j3

j4

j5

Równie ciekawym i wymagającym fizycznej sprawności punktem wycieczki był park trampolin JUMP WORLD. Tutaj nadszedł czas na: zawody sportowe, salta, skoki do basenu, podskoki małe i duże, zabawę w „murarza”, a nade wszystko na wspólną zabawę, masę śmiechu i spożytkowania rozpierającej dzieci energii. Co tu dużo pisać, lepiej sprawdzić jak się bawiliśmy oglądając galerię zdjęć.

j6

j7

j8

j9

W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze restaurację „pod złotymi łukami”. Do Wojkowic wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń i uznając naczelny cel naszych wojaży – integrację - za w pełni zrealizowany.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

https://photos.app.goo.gl/ymrUku6u4ykE64OQ2