WARSZTATY Z KOMUNIKACJI INTERPERSONALNEJ W RAMACH PROJEKTU „WEŹ, NIE BIERZ!”

WARSZTATY Z KOMUNIKACJI INTERPERSONALNEJ W RAMACH PROJEKTU „WEŹ, NIE BIERZ!”

W październiku i listopadzie uczniowie klas 5b i 6a uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych z komunikacji interpersonalnej. Prowadzone przez psychologa warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „Weź, nie bierz! Zintegrowane działania w zakresie profilaktyki uzależnień na terenie Gminy Wojkowice”.

Zajęcia poświęcone były nauce komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz stanowiły okazję do praktycznej nauki współpracy w grupie. Uczyły także poprawnej i skutecznej komunikacji werbalnej. Wskazywały, w jaki sposób powstają plotki i jak można sobie z nimi radzić, jak prawidłowo wyrażać własne emocje i prezentować konkretne komunikaty niewerbalne w taki sposób, by być dobrze zrozumianym przez odbiorcę.

5B

Uczniowie, wspólnie ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Wojkowicach, mogli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami i wykazać się kreatywnością oraz umiejętnościami kooperacji. Podczas całego cyklu spotkań uczestnicy musieli zmierzyć się z licznymi zadaniami i ćwiczeniami mobilizującymi ich do wzrostu ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych.

5B1

W tkacie zajęć młodzież między innymi: budowała na czas jak najwyższe wieże, tworzyła pajęczynkę łączącą ich zainteresowania, pasje i wspólne cechy czy uczyła się współgrania ze sobą tak, by jak najwięcej razy w drużynie rzucić piłką. Uczniowie odwracali także koc na drugą stronę, układali grupową opowieść fantasy, przekazywali sobie komunikaty wyłącznie za pomocą gestów oraz interpretowali wyrazy mimiczne i znaczenie brzmienia swoich głosów. Dowiedzieli się jak należy zachowywać się asertywnie i jak przeciwdziałać plotkom. Odkryli również tajemnice legendarnej krainy, rozwikłali zagadki wieloznacznych kart oraz podjęli wyzwanie Marshmallow tworząc stojące samodzielnie wieże z nietypowych materiałów udowadniając, że są niesamowicie kreatywni, potrafią wspólnie działać, zjednoczyć się, negocjować, planować i tworzyć to, co z początku wydawało się niemożliwe…

6A

Zajęcia z pewnością podniosły kompetencje komunikacyjne uczniów, zintegrowały ich, pokazały jak wiele znaczy każdy członek zespołu, jak dużo ich łączy, ale także jak ważna jest odmienność, różnorodność i wyjątkowość każdego uczestnika warsztatów. Oprócz nauki ważnych dla całego życia umiejętności stanowiły zabawę, możliwość odreagowania emocji i antidotum na gorszy nastrój – każde zajęcia wiązały się bowiem z uśmiechem i radością w odkrywaniu nowych ćwiczeń psychologicznych i poznawaniu siebie nawzajem.

Luiza Witkowska

Zapraszamy do galerii zdjęć Galeria