ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

k1

19 października uczniowie klas piątych, siódmych i ósmej uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych poświęconych zagadnieniom zagrożeń spowodowanych paleniem papierosów i e-papierosów oraz negatywnym skutkom stresu. Pogadanki prowadzone były przez absolwentkę naszej szkoły – panią Katarzynę Ziębę – obecnie studentkę medycyny.

Podczas lekcji uczniowie poznali medyczne, społeczne i psychologiczne skutki uzależnienia od nikotyny. Poznali najczęstsze powody palenia papierosów, niepokojące objawy i problemy towarzyszące paleniu oraz statystyki związane z zachorowalnością i umieralnością na choroby wywołane paleniem papierosów.

Uczniowie dowiedzieli się również, że nie każdy stres szkodzi naszemu organizmowi i że czasem pozytywny stres (eustres) motywuje nas do nauki i pracy. Pozwala także na dostrzeżenie niebezpieczeństwa w najbliższym środowisku, umożliwia lepsze dostosowanie się do niego oraz reagowanie na jego wymagania. Cenne okazały się zwłaszcza informacje o skutecznych strategiach radzenia sobie z dystresem, czyli stresem szkodliwym.

Zajęcia były również okazją do zaprezentowania sylwetki naszej absolwentki oraz jej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Umożliwiły poznanie specyfiki kształcenia na uczelni medycznej oraz trudy przygotowania do wykonywania zawodu lekarza.

Serdecznie dziękujemy pani Kasi za sympatyczne zajęcia, cenną merytoryczną wiedzę przekazaną naszym uczniom oraz za zainteresowanie młodzieży tematyką związaną z ochroną własnego zdrowia.

Iwona Woźniak i Luiza Witkowska